Prazen akumulator

Električna napeljava, alternator.....

Moderator: Zlatka aus

Uporabniški avatar
pero dagi
Prispevkov: 296
Pridružen: 02 Jan 2011 18:36
Moj vozni park vsebuje: VW T3 1.9d
Kraj: suha pri škofji loki

Prazen akumulator

Odgovor Napisal/-a pero dagi »

No, danes zjutraj, ko sem hotel na šiht je bil akumulator čisto prazen. Nula. Tudi malo ne posveti nobena lučka. Res je, da akumulator ni nov, star ene tri leta, a kaj ga lahko v eni noči poplnoma sprazne?
Uporabniški avatar
Boro
Prispevkov: 44
Pridružen: 28 Apr 2011 15:24

Re: Prazen akumulator

Odgovor Napisal/-a Boro »

Radio? Tudi če je ugasnjen vleče nekaj toka, sploh če je čang-šlang. No, v eni noči lih nebi spraznil če je aku kolikor toliko...
Lučke? Kakršnekoli...
Morda kakšen stik kje?

A si prepričan, da si pustil polnega? Morda alternator ne fila in si ga prejšnji dan spraznil do konca in ugasnil avto....

Veliko tega je lahko....

LP; Boro
Uporabniški avatar
pero dagi
Prispevkov: 296
Pridružen: 02 Jan 2011 18:36
Moj vozni park vsebuje: VW T3 1.9d
Kraj: suha pri škofji loki

Re: Prazen akumulator

Odgovor Napisal/-a pero dagi »

No tako. Pomeril z multimetrom in se je izkazalo, da radio pobira 50 mA toka. Preveč. V kombinaciji s 3-4 leta starim aku-jem je zgleda to to.
Sedaj pa vprašanje: Ali bi bilo kaj bolje, če bi radio prevezal na ključavnico, ne direktno na akumulator? Sedaj je namesnko tako zvezano, da lahko radio poslušam brez ključa. Tudi, če bi ga zvezal preko ključavnice na prvo stopnjo kontakta, je še vedno en kabel stalno na plusu (spomin). Ali je ta spomin tisti, ki žre tok, ali je kaj drugega lahko in bi se rešilo, če prevežem radio na ključavnico? Saj se zastopimo, a ne? :) malo sem zakompliciral.
Verjetno bo najlažje:
Pomeriti, prevezati, ponovno pomeriti :)

Alternator pa zagotovo fila, o tem ni dvoma.
little john

Re: Prazen akumulator

Odgovor Napisal/-a little john »

jaz imam vezan radio na kontakt .sem bil v podobni situaciji ko so se vnuki igrali v avtu in pustili prižgan radio ,sedaj je mir !
Uporabniški avatar
Boro
Prispevkov: 44
Pridružen: 28 Apr 2011 15:24

Re: Prazen akumulator

Odgovor Napisal/-a Boro »

50 mA je vsekakor preveč. Skoraj prepričan sem, da je tisti rumen plus (spomin) kriv za porabo. Torej, tudi če rdeč plus ("delovni") vežeš prek ključavnice nisi nič rešil. Sam imam narejeno tako, da je delovni plus vezan na kontakt ključavnice, tisti rumen plus (spomin) pa je sicer direkt prek varovalke vezan, sem pa dal vmes eno stikalo. Tako kot tebi je tudi meni spilo aku v dveh dneh (OK, takrat je bil noter en aku 45Ah ko sem kombi kupil). Sedaj, ko parkiram kombi za več kot dva dni izklopim s stikalom tudi spomin da je mir... Res je treba potem vsakič nastavljati radio ampak... raje to, kot na kable vžigat.

Rešitev imaš več:
1 - ali kupiš drug radio, ki ne pije štroma ko je ugasnjen;
2 - ali daš na linijo plus od spomina stikalo in ugasneš za prav (popolni odklop);
3 - odklopiš rumeni plus (spomin) - radio bo normalno delal, le ko ga boš ugasnil se bo vsakič resetiral - bo pa ugasnjen (v to nisem prepričan, bi bilo treba pomerit, na katerem plusu pije štrom);
4 - kupiš boljši aku in daš za vsak slučaj še kable v avto, če boš parkiral za več dni;
5 - dodaš v avto bivalni (sekundarni) aku in radio vežeš gor, pa naj ga prazni....

Sam bi osebno najprej rešil z varianto 2, na dolgi rok bi pa pogledal za varianto 4 v kombinaciji z varianto 5.

LP; Boro
Uporabniški avatar
pero dagi
Prispevkov: 296
Pridružen: 02 Jan 2011 18:36
Moj vozni park vsebuje: VW T3 1.9d
Kraj: suha pri škofji loki

Re: Prazen akumulator

Odgovor Napisal/-a pero dagi »

Ja, saj se mi je zdelo, da z vezavo rdečega plusa preko ključavnice ne bom naredil nič. Varnostno stikalo je res pametna zadeva, razmišljam celo o glavnem stikalu, montiranem zadaj pod pokrovom tablice, ki bi ugasnil celotno napeljavo. Zdi se mi pametno, v primeru kakšnega slabega stika, kakšnega zaskočenega stikala (zadnjič se mi je namreč zaskočilo stikalo, ali pa je rele zapikalo, na 5glasni zračni troblji - med vožnjo seveda :)) sem bil kot sladoledar:). Lahko rele zapika? Ker stikalo je bilo na otip čisto normalno. Izklopil sem jih tako, da sem se ulegel pod avto in potegnil plus iz troblje. Ko sem naslednjič priklopil hupo je bilo vse ok. Pitaj Boga kaj ga je oklalo.

Čudno je ravno to, da je akumulator spraznilo v manj kot 12 urah, s tem, da ni bilo nobenega porabnika vključenega - razen spominski plus radia očitno. Na sumu imam kako okvaro. Radio je namreč že kar v letih (7-8let)
Uporabniški avatar
Boro
Prispevkov: 44
Pridružen: 28 Apr 2011 15:24

Re: Prazen akumulator

Odgovor Napisal/-a Boro »

pero dagi napisal/-a:...zadnjič se mi je namreč zaskočilo stikalo, ali pa je rele zapikalo, na 5glasni zračni troblji - med vožnjo seveda.....
kaj pa če troblja kje prebija in prazni aku? sam razmišljam....

Mene tud heca te dni štrom. Najprej je sinoči šel aku na Cliotu, sem ob pol enajstih zvečer pri luči menjaval aku (sem moral začasno donirat bivalnega iz kombija). Danes je nekaj prebilo vtičnico v kuhinji in jo zasmodilo... popravljeno. No, za lep zaključek dneva je pa še napajalnik od prenosnika crknil, tako da sem sedaj na enem 20 let starem kompu - dobro, da ga še nisem vrgel stran. Zdaj me je pa strah it srat, da še v kopalnici kaj ne pregori....

LP; Boro
Uporabniški avatar
pero dagi
Prispevkov: 296
Pridružen: 02 Jan 2011 18:36
Moj vozni park vsebuje: VW T3 1.9d
Kraj: suha pri škofji loki

Re: Prazen akumulator

Odgovor Napisal/-a pero dagi »

Boro napisal/-a:
pero dagi napisal/-a:...zadnjič se mi je namreč zaskočilo stikalo, ali pa je rele zapikalo, na 5glasni zračni troblji - med vožnjo seveda.....
kaj pa če troblja kje prebija in prazni aku? sam razmišljam....

Mene tud heca te dni štrom. Najprej je sinoči šel aku na Cliotu, sem ob pol enajstih zvečer pri luči menjaval aku (sem moral začasno donirat bivalnega iz kombija). Danes je nekaj prebilo vtičnico v kuhinji in jo zasmodilo... popravljeno. No, za lep zaključek dneva je pa še napajalnik od prenosnika crknil, tako da sem sedaj na enem 20 let starem kompu - dobro, da ga še nisem vrgel stran. Zdaj me je pa strah it srat, da še v kopalnici kaj ne pregori....

LP; Boro
Dobra!
Hupa misliš? Mislim, da ne, ker, ko sem odklopil radio je multimeter pokazal 0,00mA.
Rešil sem tako, da semkupil nov akumulator, takega, heavy duty, 100Ah, res pa, da je bil 135€, ob predložitvi starega pa sem dobil kar 30€ popusta :)
Uporabniški avatar
Anton aus
Ta glavn
Prispevkov: 1513
Pridružen: 03 Dec 2010 17:53
Kraj: Črnomelj - Izlake

Re: Prazen akumulator

Odgovor Napisal/-a Anton aus »

50mA ne more akuja spraznit čez noč, če je le koliko toliko dober. To je v 12 urah 600mA. Nekaj se je moralo še zraven dogajat. Jaz v Alfi dostikrat pustim prižgan radio na tiho pa se zjutraj sploh ne opazi pri vžigu.
Expert za aircooled T3
Uporabniški avatar
pero dagi
Prispevkov: 296
Pridružen: 02 Jan 2011 18:36
Moj vozni park vsebuje: VW T3 1.9d
Kraj: suha pri škofji loki

Re: Prazen akumulator

Odgovor Napisal/-a pero dagi »

No, Anton, saj to me bolj skrbi (da je bilo nekaj drugega zraven). Ker, če nimaš stalne napake, jo boš težko našel... Radio vseeno zvezal preko ključavnice:)
Odgovori